За академичните инициативи на ЕЦИХ Тракия и стипендиантите на БАК

През 2024 година се проведоха рекорден брой обучения на представители на бизнеса и публичния сектор по проект „Cyber4AllSTAR“ с координатор Съюза за стопанска инициатива. Екипът на ЦИХ „Тракия“, обаче, не се ограничи само до обученията, предоставяни на клиентите на Хъба като безвъзмездни услуги срещу заявка. Представяме кратък преглед на добрите практики, изградени през есенно-зимния семестър на 2024 -2025 г., които ще бъдат продължени и през пролетния семестър на 2025 г.


СТИПЕНДИАНТСКА ПРОГРАМА НА БАК

В края на м. декември, по време на форума „Европейски цифрови иновационни дни в местното самоуправление“, бяха обявени стипендиантите на Българската асоциация по киберсигурност – пилотна инициатива в подкрепа на млади експерти от различни академични сфери и нива на професионално развитие, но със сходни интереси в областта на киберсигурността.

В партньорство с Европейски цифров иновационен хъб „Тракия“ се връчват поименни стипендии в памет на доц. д-р Алексей Петров – изп. директор на Съюза за стопанска инициатива и ръководител на катедрата „Политически науки и национална сигурност“ към Пловдивски университет «Паисий Хилендарски» в периода 2019 – 2023 г. и г-н Светлин Илиев, председател на Сдружение «ЦИХ Тракия» в периода 2021 – 2023 г. Инициативата получи подкрепата на Европейската организация по киберсигурност (ECSO) и на Европейската мрежа на цифровите иновационни хъбове към Европейската комисия (EDIH Network).

Стипендиантите за учебната 2024-2025 г. са:

  • Мартин Русинов – възпитаник на Национална търговска гимназия, гр. Пловдив, специалност «Икономическа информатика». По настоящем се обучава в Национален военен университет „Васил Левски”;
  • Алек Калинов – възпитаник на професионална гимназия по високи технологии „Александър С. Попов», гр. София, специалност «Приложно програмиране»;
  • Стефани Тодорова – възпитаник на Технически университет – София, специалност „Киберсигурност“;
  • Атанас Атанасов – възпитаник на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, специалност „Киберсигурност“;
  • Йоан Иванов – възпитаник на Технически университет – Варна, специалност „Софтуерни технологии“;
  • Симеон Аргиров – възпитаник на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, специалност „Национална сигурност“.

Обучението на стипендиантите стартира на 21.01.2025 г. и ще продължи една календарна година, през която те ще имат осигурен безплатен достъп както до над 200 курса и 60 специализации в сферата на киберсигурността, подбрани от екипа на БАК, така и до останалите над 10,000 обучителни ресурса, предоставени от водещи университети и компании през платформата „Coursera“.


РАБОТА С УЧЕНИЦИТЕ ОТ СРЕДНИТЕ УЧИЛИЩА

Както в рамките на „Европейски цифрови иновационни дни в местното самоуправление“, така и по време на „Европейските цифрови иновационни дни в сигурността и отбраната“ бе представена демо версия на компютърната игра с обучителен характер „Stealth Sec“, разработена с менторската подкрепа на ръководителя на Младежката програма на ЕЦИХ Тракия – Петър Кънчев.  Учениците Галя Маркова, Никълъс Лефтеров и Павел Кацаров от СУ „Св. Паисий Хилендарски“ овладяват професията “Програмист на изкуствен интелект” с допълнителна подготовка по нов учебен предмет “Киберсигурност”, въведен в СУ „Св. Паисий Хилендарски“ през последните две години с подкрепата на ЕЦИХ Тракия. Част от техния екип е и Александър Стайков от Езикова гимназия „Иван Вазов“.

Съвместната работа на СУ „Св. Паисий Хилендарски“ и Европейски цифров иновационен хъб „Тракия“ през последните две години подготви първата ученическа стартъп концепция за киберсигурност. Наученото в часовете по киберсигурност и програмиране на изкуствен интелект в училище, и прилагането им в тренажора на хъба даде резултат – екип от знаещи и амбициозни ученици със заявка към корпоративния свят“, коментира за портала „Уча в Пловдив“ директорът Ирена Душкова.

За първа година по повод на европейския „Месец на киберсигурността“ бе организиран онлайн видео урок за родители, съвместно с ТВ Евроком, а чрез взаимодействие с партньорите на ЕЦИХ Тракия от инициативата „Пази детето в интернет” бе продължена традицията за провеждане на отворени уроци по училища. Така например, Националното музикално училище „Любомир Пипков” посрещна екипа на „Пази детето в интернет” в класните си стаи. По покана на училището, двигателят на социалната кампания Явор Колев, управител на Академия „Сайбър 360“, която е част от учредителите на ЕЦИХ Тракия, проведе обучение за безопасно ползване на интернет за ученици от 3 до 8 клас.


УНИВЕРСИТЕТСКИ ИНИЦИАТИВИ И ПАРТНЬОРСТВА

През м. ноември 2024 г. екипът на ЕЦИХ Тракия се включи в селекцията и награждаването на най-обещаващите университетски стартъп проекти на ПУ по покана на Офиса за технологичен трансфер към университета – уникално  за българската академична система звено за развитие и трансфер на иновации. Финалът на конкурса за най-добър старт-ъп проект се състоя на 21 ноември 2025 г. под патронажа на Ректора на ПУ „Паисий Хилендарски“ – проф. д-р Румен Младенов. Д-р Христиан Даскалов от екипа на ЦИХ Тракия награди проекта на химика Петър Славов, който е фокусиран върху развитието на ново поколение натриево-йонни батерии с подобрена ефективност, термоустойчивост, здравина. Проектът ще може да се възползва от услугите на ЕЦИХ Тракия в подкрепа на иновациите и дигитализацията, които включват и консултации за достъп до национално и европейско финансиране.

Събитията със студенти продължиха както на място в университетска среда. В средата на м. ноември 2024 г. Кирил Григоров от ръководството на БАК се включи в откриването на академичната година на магистрите от специалност „Киберсигурност“ към Факултета по икономически и социални науки, а в началото на м. януари 2025 г. Денис Петков от екипа на ЦИХ Тракия проведе публична беседа с пловдивски студенти по покана на мрежата „Европа директно“ и нейния местен ръководител г-н Красимир Лойков. В рамките на беседата той представи проекта „Cyber4AllSTAR“ на цифровия иновационен хъб „Тракия“, подкрепен финансово от програма „Дигитална Европа“ на Европейската комисия и Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (ПНИИДИТ 2021-2027).


СЕМИНАРИ В ОБУЧИТЕЛНИЯ ЦЕНТЪР НА ХЪБА

Обучителният център на Европейския цифров иновационен хъб „Тракия“, ситуиран на ул. Драва 2 в гр. Пловдив, също бе домакин на множество събития, проведени в рамките на семестъра, в подкрепа на младите учени, предприемачи и студенти от програмите по мениджмънт, предприемачество, киберсигурност. В края на м. октомври 2024 г. Денис Петков, който отговаря за академичните партньорства на Хъба, бе домакин на „Cyber Research Exercise 2024“ (CyReX), провеждан ежегодно под егидата на доц. Златогор Минчев от ръководството на ЦИХ Тракия и ИИКТ – БАН. ЕЦИХ Тракия домакинства и сбирка на социалните предприемачи от региона, организирана съвместно с екипа на регионалната Фокус-точка към МТСП и иноваторите от „Holistic“. В традиция се превърнаха и регулярните информационно-консултантски срещи с групи от обучаващи се в средните и висши училища на гр. Пловдив.

 


НАУЧНИ ФОРУМИ ЗА ДИСЕМИНАЦИЯ НА ЗНАНИЕТО

обобщение на изминалия зимен семестър не бива да се пропуска и участието на екипа на Цифровия иновационен хъб „Тракия“ в ключови за научно-изследователската екосистема събития като юбилейната научна конференция на ФИСН към ПУ и форумите от календара на Федерацията на научно-техническите съюзи (ФНТС) с Дом на науката и техниката; партньорски форуми по сектори като ежегодната „Smart Tourism“ конференция, проведена в края на м. ноември 2024 г. в гр. София и международните форуми от календара на Института по информационни и комуникационни технологии към БАН като „HPC 2024„. За първа година бе установено сътрудничество и с Пловдив Тех Парк, в чиято международна научна конференция по изкуствен интелект и е-лидерство доклад от името на ЕЦИХ Тракия представи Денис Петков.

Участието на ЕЦИХ Тракия в изследователски форуми резултира в минимум пет научни статии и съобщения, посветени на проекта „Cyber4AllSTAR“, публикувани в реномирани издания и журнали на български и английски език.

Публикациите са налични на вниманието на широката публика и на сайта на ЕЦИХ Тракия:


СЪВМЕСТНИ ОБУЧЕНИЯ С ПАРТНЬОРИ ОТ ИНОВАЦИОННАТА ЕКОСИСТЕМА

Сътрудничеството на ЕЦИХ Тракия с ЦНССС между Китай и страните от ЦИЕ през 2024 г., изразяващо се в проведени три съвместни работилници по киберсигурност и изкуствен интелект в градовете Варна, Бургас и Пловдив, в рамките на Академията по предприемачество в земеделието на ЦНСССКЦИЕ, ще продължи и през 2025 г. Този път домакини на интензивната четиридневна академия ще бъдат градовете Стара Загора, Враца и Добрич, а кандидатстването за участие от страна на физически и юридически лица е вече отворено и се осъществява на сайта на организаторите.

Възможности за безплатни обучения, но за ученици, ще продължат да предоставят и през 2025 г. екипите на дигиталното читалище Safer.bg (в рамките на проекта „Smarter than a hacker„), както и колективът на Българската асоциация по киберсигурност (в рамките на проекта „Младежка кибер сила„). Подробности за предстоящите дати на обученията могат да бъдат намерени на фейсбук страниците на двата проекта, реализирани с подкрепата на програма „Еразъм+“.


ИНИЦИАТИВИ ЗА РАВНО ВКЛЮЧВАНЕ

Фокус в обучителната и в по-широката академична и научно-изследователска дейност на ЕЦИХ Тракия през 2025 г. ще бъде равното включване на половете. За целта Хъбът ще разчита на инициативността на българския клон на паневропейската фондация „Women 4 Cyber“, учреден през 2024 г. с подкрепата на цифровия хъб „Тракия“. Менторската програма на W4C набира и към настоящия момент ментори, без значение на пола, които да споделят своя опит и знания с дами, които тепърва стартират или развиват кариерата си в киберсигурността.

May be a graphic of text