Европейско образование и професионално обучение по киберсигурност: минимална референтна учебна програма SWG 5.2 I Образование и професионално обучение

Европейско образование и професионално обучение по киберсигурност: учебни програми за минимални референтни модели Европейска организация за киберсигурност (ECSO) Резюме Предистория: Налице е нарастваща нужда от квалифицирана работна сила в областта на киберсигурността. Различни проучвания през Светът от индустрията и академичните среди потвърждава, че търсенето на работна сила за киберсигурност е много голямо и че е трудно да се наемат компетентни специалисти. Годишното издание за киберсигурност за 2020 г Проучване на работната сила, публикувано от (ISC)² , посочва, че недостигът на специалисти по киберсигурност е 3,1 милиона в световен мащаб, което, въпреки че е намаляло от 4 милиона, все още е значителен брой. В проучването, те прегледаха близо 3790 организации от цял ​​​​свят, включително Северна Америка, Латинска Америка, Азиатско-Тихоокеанския регион (APAC) и Европа, а близо 56% от респондентите казаха, че техните организацията е изложена на умерен или изключителен риск от атаки за киберсигурност, главно поради липса на компетентна работна сила. Европа имаше приблизително недостиг от 168 000 компетентни и квалифицирани в областта на киберсигурността професионалисти през 2020 г. и според много проучвания се очаква значително да се увеличи в бъдеще.

Съвместна работна сила и ангажираност на европейската индустрия и академичните среди: пъргавият и променящ се кибернетизъм средата поставя високи изисквания за информираност, компетентност и умения на работната сила. Консолидираното индустриално и академично партньорство на Европейската организация за киберсигурност (състав от около 270 членове) е отразено в дейностите за развитие на Работна група 5 на тема „Образование, осведоменост, обучение и кибернетични обхвати“ и работна група „Европейски човешки ресурси Мрежа за Кибер“ (EHR4CYBER). Образованието и професионалното обучение по киберсигурност е едно от ключови решения за недостига на работна сила за киберсигурност. Общи изисквания и широк разбирателство между индустриите и академичните среди за образованието и професионализма по киберсигурност обучението изисква общи насоки за учебната програма. Европейската организация за киберсигурност Анализиращ документ от 2018 г. на тема „Пропуски в образованието и професионалното обучение и сертифициране“ също ясно посочи тази нужда. В обхвата на своята SWG 5.2 относно „Образование и обучение“ ECSO би искаме да предоставим жизнеспособно и устойчиво решение с тази насока и документ: „Европейско образование и професионално обучение по киберсигурност: минимална референтна учебна програма“.

Минимална референтна учебна програма: Минималната референтна учебна програма се основава на всеобхватния най-добри практики, емпирични проучвания на експертната група ECSO WG5, призната рамка, включително Европейски орган на знания за киберсигурност (CyBOK), насоки на IEEE, Европейски JRC & ENISA доклади и документи на ECSO, наред с други най-съвременни ресурси и практики от професионалния живот. CyBOK е изчерпателен набор от знания (общо 19) за информиране и подпомагане на образованието и професионално обучение за сектора на киберсигурността. Минималната референтна учебна програма също използва ЕС Препоръки на държавите-членки относно професионалния живот, най-добри практики и успешни казуси. В минималната референтна учебна програма осигурява единно и общо разбиране между различните страни, участващи в обществата за киберсигурност, широко разбиране и общ език за киберсигурност в рамките на Европа и нейните общности от професионалния живот. Насоките приемат основано на доказателства рамка и структура на компетентностите, които са представени в минималния референтен учебен план. То включва името на предмета, кратко описание на предмета, съдържанието и темите на предмета и резултатите от обучението. Рамка на компетентностите и методологии: Рамката на компетентностите и педагогическа Методологията се основава на Европейската квалификационна рамка (ЕКР) и Европейския кредит Препоръки и изисквания на системата за трансфер и натрупване (ECTS). Работата е резултат от 10 години изследвания, иновации и основани на доказателства най-добри практики, проведени от европейски учени и професионалисти.

Линк към документа ТУК