Какви тъмни сили дебнат в интернет мрежата и как да се предпазим? Необходима ли е цифрова хигиена?
В месеца на киберсигурността говорим за образование и киберсигурност. Гост на „Законът и Темида“ е Ясен Танев, експерт по киберсигурност, информационен анализатор, председател на БАРБС – Българска асоциация за развитие на бизнес софтуер (член на БСК) и директор на Zucchetti Bulgaria. Основател на дигитално читалище по киберсигурност – Safer.bg, преподавател в УниБИТ и ПУ „Паисий Хилендарски“, дългогодишен консултант на предаването.
Какво е киберсигурност
„Хората трябва да знаят, че всичко, което може да им се случи във физическа среда, е пренесено, благодарение на новите технологии в цифрова среда. Предотвратяването на негативния му аспект се нарича киберсигурност. Киберсигурност е защита на информационни системи, данните върху тях от неоторизиран достъп или неправилна употреба или повреда. Това е онзи начин на поведение на потребителите, което гарантира ниско ниво на риск от инциденти – хаквания, кибератаки – и спазване на правилата. Защото киберсигурността е оная комбинация от правила за избягване и човешко поведение, което, спазвайки тези правила, не разрешава на киберпрестъпниците да извършват кибепрестъпления и киберинциденти.“
Доклад за цифровото десетилетие – къде е Европа, къде сме ние?
„Намираме се в едно доста тежко положение, защото нивото на базова компютърна компетентност е под 10%. Целите са до 2030 г. да бъдат близо 80%. Това означава, че трябва да наваксаме с невероятни темпове. Бих бил доволен, ако успеем да скочим до 60%. Трябва да осъзнаем, че се дигитализираме ежедневно. Разбирате пред какъв огромен риск се изправяме, когато имаме ниска базова дигитална грамотност, а живеем в един цифров свят – много лесно можем да станем жертви на организирани престъпни групи!“
Ясен Танев призова киберспециалистите с опит да започнат да споделят своя опит и да ограмотяват обществото – ако е възможно на ниска цена или безвъзмездно… „Вярвам в образованието като основен инструмент. Преподавам в два университета магистърска програма по киберсигурност, участвам в Европейски цифров иновационен хъб „Тракия“, защото там с европейските средства можем да доставяме технологии и решения на бизнеса и на държавни органи, така че да получат знания и технология, а не да изхарчат парите грешно.
Имаме училище в Пловдив – „Асен Златаров“ се казва. И днес преподавах на 37 педагогически съветници и училищни психолози, за да обучаваме още от средното училище, да се започне от първи клас, като паралелно се обучават родители, баби и дядовци…
Образованието е готово да поема нова информация. В България има жажда за знание, има експерти – трябва повече да споделяме, защото ресурсът ни е ограничен.“
Танев се обърна и към бизнеса: „Когато си избирате цифрова технология, сменяте сървърите, компютрите, или вземете европари за някоя дигитална трансформация, отделете и един компонент, който да бъде киберсигурност плюс компонентно обучение, за да сте сигурни, че инвестицията ви ще остане стабилна.“
Кои са основните акценти в Доклада за цифровото десетилетие; за равната достъпност до цифровите технологии – за цифровата сегрегация и рисковете в бизнеса; какъв би бил лошият сценарий; за дейността на училище „Асен Златаров“ в Пловдив; що е то киберполигон; за подготовката за цялостната дигитализация и изчезването на определени професии; за тенденциите в областта на киберсигурността, за цифровата хигиена… – чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – БГНЕС и БСК