ECSO се фокусира върху киберсигурността в регионалните екосистеми по време на Европейската седмица на регионите и градовете и Европейския месец на киберсигурността

Като консултативен и комуникационен партньор на проекта Interreg Europe CYBER, ECSO събра експерти по киберсигурност от Европейската комисия, Европейския парламент, водещия партньор на проекта и седем региона със свързаните с тях териториални агенции, Института за бизнес конкурентоспособност (ICE), TIIN Capital и Le Poool/La French Tech Rennes Saint-Malo за популяризиране и подчертаване на ролята на регионите в напредването на стратегията за киберсигурност на Европа.

Въпреки големия си потенциал за киберсигурност, капацитета си за изграждане на доверие сред местните заинтересовани страни в областта на киберсигурността и създаване на ефективни механизми за реагиране и превантивни мерки срещу киберзаплахите, европейските региони често заемат задната позиция в рамката за киберсигурност на Европа.

Тъй като киберсигурността се превръща в още по-важен аспект в ежедневния живот на европейските граждани, регионалните екосистеми играят още по-важна роля за оформянето на бъдещата европейска цифрова иновация, поради което ECSO, чрез проекта Interreg Europe CYBER, беше домакин на съпътстващо събитие на Европейската седмица на регионите и градовете и Европейския месец на киберсигурността. Говорителите на високо ниво обсъдиха извлечените поуки от Interreg Europe Cyber ​​и бъдещите амбиции за консолидиране на европейския пазар на киберсигурност и споделиха идеи за това как Европейският съюз може да насърчи междурегионалното сътрудничество, как частните инвеститори използват скаутирането за местни възможности и необходимостта от европейско сътрудничество за подкрепят растежа на компаниите за киберсигурност.

„Това събитие доказа, че имаме нужда от нещо, за което ние от ECSO отдавна се застъпваме: сътрудничество и координация за обща добавена стойност и дефрагментация“, каза Луиджи Ребуфи, генерален секретар на ECSO.

„Сътрудничеството между европейските региони и координацията с други заинтересовани страни в областта на киберсигурността е от ключово значение, не само защото всички можем да се учим един от друг, но и защото можем да подходим към съвместни инвестиции. Необходими са партньорства и координация, за да се преодолее настоящата фрагментация на европейско ниво в областта на киберсигурността и да се помогне на МСП и стартиращи фирми да се разширят и да навлязат на европейския и глобалния пазар“, добави той.

Екипът на ECSO вече работи по набор от инициативи, които се движат в тази посока, като последната е стартирането с Европейската инвестиционна банка и Европейската комисия на проучване за осъществимост за проектиране и създаване на Европейска инвестиционна платформа за киберсигурност (ECIP ).

Събитието завърши с питч сесия, представяща добрите практики, политическия опит на партньорите по проекта Interreg Europe CYBER и B2B сесии за работа в мрежа.