64% ОТ БЪЛГАРИТЕ СЕ ЧУВСТВАТ НЕОСВЕДОМЕНИ ПО ВЪПРОСИТЕ НА КИБЕРСИГУРНОСТТА

ССИ и „Тренд“ представиха първото в България национално представително проучване на тема „Киберсигурност“

64% от българите се чувстват неосведомени по въпросите на киберсигурността, а 53 на сто биха отделили време и усилия, за да подобрят осведомеността си по темата. Това показва първото в България национално представително проучване на тема „Киберсигурност“ – „Кибер здраве България 2023 г., проведено от социологическа агенция „Тренд“ по поръчка на Съюза за стопанска инициатива (ССИ). 

Според проучването 48% от българите смятат, че родителите носят в най-голяма степен отговорност за сигурността на децата в киберпространството. Социолозите казват, че българското общество се нуждае от повече информация, защото малка част от него е запозната със сигурността в интернет. Например 46% се чувстват по-скоро сигурни, а 32 % не са сигурни, когато ползват интернет.

Една голяма част от българите не познават институциите, които се борят с киберпрестъпленията, така че проучаването ще ни помогне ние да очертаем полето на уязвимост и да съберем на една маса, хората, които се грижат за нашата киберсигурност„, посочи председателят на ССИ Кузман Илиев.

Данните сочат, че 53% от респондентите биха отделили време, за да се информират повече относно киберсигурността и 34% биха се обърнали към отговорните институции. От тези 34 % обаче, 69 % не знаят към коя институция трябва да се обърнат.

Владимир Димитров, началник отдел киберпрестъпност в ГДБОП уточни, че за ден се подават около 30 различни сигнали за различни киберпрестъпления.

Нивото на киберсигурност, на индивидуалния потребител, определя нивото на киберсигурност на определената организация, подкрепяме такова изследване, защото идеята е как да адаптираме нашите програми, за да помогнем на съответните засегнати„, каза заместник-председателят на ССИ Красимир Симонски.