Повече от 300 заподозрени бяха арестувани в седем африкански държави в рамките на ръководена от Интерпол акция срещу киберпрестъпни групи, насочени както към предприятия, така и към физически лица.
Продължилата между ноември 2024 г. и февруари 2025 г. международна операция, наречена „Операция Червена карта“, имаше за цел да разбие хакерски групи, които се занимават основно с измами с мобилно банкиране, инвестиции и приложения за изпращане на съобщения.
В рамките на операцията властите в Бенин, Кот д’Ивоар, Нигерия, Руанда, Южна Африка, Того и Замбия извършиха 306 ареста, иззеха 1842 устройства и възстановиха стотици хиляди долари от заподозрените. По данни на Интерпол над 5000 юридически лица са станали жертва на киберпрестъпните мрежи.
Нигерийските власти арестуваха 130 лица, включително 113 чуждестранни граждани, за участието им в незаконни схеми, като например онлайн казино и инвестиционни измами. Иззети са 685 устройства, 26 превозни средства, 16 къщи и 39 парцела земя.
Работейки в измамни центрове, някои от лицата може да са били жертви на трафик на хора, принудени да участват в киберпрестъпни дейности на няколко езика.
Правоприлагащите органи в Южна Африка арестуваха 40 заподозрени, участващи в сложна схема за измами със SIM кутии, и иззеха 53 настолни компютъра, както и над 1000 SIM карти.
Властите в Руанда арестуваха 45 лица, за които се смята, че участват в киберпрестъпна група, занимаваща се с измами чрез социално инженерство, иззеха 292 устройства и възстановиха над 100 000 USD. През 2024 г. групата е причинила загуби в размер на повече от 300 000 долара.
Заподозрените са се свързвали с жертвите, като са се представяли за служители на телекомуникационни компании, за да представят фалшиви печалби от „джакпот“, като по този начин са убеждавали жертвите да споделят чувствителна информация, за да получат достъп до сметките си за мобилно банкиране, или като пострадали членове на семейството, за да поискат финансова помощ.
В Замбия бяха арестувани 14 лица за участието им в операция за хакване на телефони. Хакерите са изпращали съобщения със злонамерени връзки, за да инсталират зловреден софтуер и да превземат устройството на жертвата, включително приложенията ѝ за печелене. След това те използвали приложението за съобщения на жертвата, за да изпратят зловредната връзка на нейните контакти.
Като част от операция „Червена карта“ властите са работили с фирми за киберсигурност, включително Group-IB, Kaspersky и Trend Micro, за събиране и обмен на разузнавателна информация за заплахите.